Álomból valóság: A Te Szakmád Felnőttképző Intézmény születése

Ötlet

Az álmok valóra válnak, szokták mondani, ám legtöbbször átvitt értelemben értik. De mi van akkor, ha a szó szerinti álmok is valóra válnak?

Azt bizonyára tudjátok, hogy a Te Szakmád Felnőttképző Intézményét két jóbarátnő, Klaudia és én, Anita vezetjük. Azt viszont már kevesen tudjátok, hogy intézményünk alapítása egy álomból született. 

Álom = alvás közben megjelenő képek, amelyek önkéntelenül jutnak az eszünkbe.

Az álom inspirációját egyértelműen meghatározta az a tapasztalat, amit én, Anita szereztem, három évig dolgozva egy felnőttképző intézményben, mint képzésszervező. Az akkori vezetőim talán nem is sejtik, milyen építően hatottak rám. Nagyon hálás vagyok nekik, mindenért, amit adtak nekem.

Az álmom arról szólt, hogy Klaudiával, a legjobb barátnőmmel épp a saját felnőttképző intézményünk létrehozásának folyamatában voltunk, és tervezgettük, hogy milyen képzéseket veszünk fel a repertoárunkba.

Az álom megjelenését tovább fokozhatta az az élmény, amikor egy vizsgáztató tanár, akivel már többször találkoztam a felnőttképzésben töltött három évem során, egyik alkalommal valami ilyesmit mondott nekem: „Anita, látszik, hogy mennyire szeretsz ezen a területen dolgozni. Fiatal vagy még! Alapítsd meg a saját felnőttképző cégedet! Akár segíthetek is elindulni benne.” – Ezért a pár mondatért mindig hálás leszek neki!

Még az éjszaka folyamán, ahogy az erős érzelmi intenzitású álmomból felébredtem, nyomban meg is írtam Klaudiának az álmomat, és reggelre számos pozitív, ujjongó, igenlő, energikus üzenet érkezett tőle, ezzel engem is még jobban motiválva.

Klaudiával közös szakmai érdeklődésünk, különböző hátterünk, valamint az, hogy mindketten imádunk emberekkel foglalkozni, szociálisan érzékenyek vagyunk és az igazságosságra törekszünk, arra inspirált minket, hogy létrehozzunk egy vállalkozást, amelyben mindketten teljesen otthon érezzük magunkat. Célunk az volt, hogy a szakmai tudás átadásán túl, közvetlen, fiatalos hangulatot biztosítsunk a hozzánk betévedőknek. Napról-napra jobban beleástuk magunkat a témába, aztán egy baráti vacsora alkalmával elhatároztuk véglegesen, hogy megalapítjuk saját felnőttképző intézményünket. Épp ebben az időben folyamatosan alakult át a felnőttképzés, így az akkori okj-s tanfolyamok helyett mi már az új rendszerben terveztük kezdeni felnőttképzési tevékenységeinket.

Tervezés

Találkoztál már a Kreatív Kör módszerével? Ez egy rendkívül hatékony, előremutató módszer, amivel lépésről-lépésre, gyakorlatilag nulláról, könnyedén lehet megtervezni egy projektet.

A módszer lépései a következők:

JELEN: Milyen a jelenlegi helyzet? Hol tartunk most?

VÍZIÓ: Hogyan képzeljük el azt, amit meg szeretnénk valósítani?

MÓDSZEREK: Hogyan érhetjük el a kitűzött célokat?

CÉLOK: Mik a konkrét céljaink?

TERVEK: Ki csinálja, mit csinál és mikorra lesz kész vele?

TETTEK: Csináld!

EREDMÉNYEK: Mi a teljesítmény, és mi az azt követő lépés?

JELEN: Mennyire állunk közel a céljainkhoz, és mi az új helyzet?

Ugye, milyen profi módon hangzik mindez? Sokaknak éppen a pontos megtervezés a kulcs a sikerhez, és neked is azt ajánlanám, hogy így kezdj hozzá egy projekt megvalósításához. Sok felesleges kört megspórolhatsz vele! 

Ám most jön a poén: mi nem ezzel a módszerrel vágtunk bele a vállalkozásunk indításába, sőt akkor még csak fogalmunk sem volt, hogyan kell felépíteni egy céget, és nem, nem voltunk tisztában különböző stratégiai módszerekkel sem. Nekünk az elején inkább az ötleteink és a lelkesedésünk volt az iránytűnk, és csak ösztönszerűen haladtunk végig ezeken a fő pontokon, és vetettük papírra terveinket. 

A névválasztásnál a legfontosabb kritérium mindkettőnk számára az volt, hogy magyar legyen. Sok ötletelés után meg is született a cég neve: Te Szakmád Kft. – ami, emlékeim szerint, Klau párjának, Daninak a fejéből pattant ki, és mindkettőnknek első hallásra nagyon szimpatikus volt. 

Ebben az időszakban kerestük fel felnőttképző szakemberünket, Benyusz Tamást, aki azóta is a cégben dolgozik és segít nekünk a felnőttképzés sűrű erdejében eligazodni. 

Marketing csapatot kerestünk, versenytárselemzést csináltunk, piackutatást végeztünk, meghatároztuk az értékeinket, bekategorizáltuk a vevőinket és megterveztük milyen képzésekkel indulunk. Egy kedves közös barátunkkal, Dobák Róberttel, közösen terveztük meg a weboldalt, amit ő aztán kivitelezett.

Ezen időszak végére lettünk csak igazán izgatottak, és arról álmodoztunk, bárcsak már abban a periódusban lennénk, amikor az érdeklődők telefonhívásait kell fogadnunk.

Megvalósítás

A Te Szakmád Kft. cégjegyzékbe vétele  2021. március 4-én történt. Erre a napra mindketten boldogan emlékszünk vissza, és minden évben igyekszünk ezt a szülinapot is megünnepelni. 

A cég megalapítása után kezdődött még csak a neheze: a felnőttképző, majd a képzések engedélyeztetése. Ez egy hosszas folyamat volt, annyira hosszas, hogy 2021. novemberére tudtuk kiírni az első képzésünket, ami egy Élelmiszer eladó tanfolyam volt, és sikeresen, 14 fővel el is indult. 

Már a kezdetekkor  megvolt az a tervünk is, hogy a képzési rendszeren felül egy plusz szolgáltatással bővítjük a cég profilját. Az elképzelés az volt, hogy nálunk nem csak az adott képzés megszerzésére lenne lehetőség, hanem igény esetén segítünk a munkaerőpiacon történő elhelyezkedésben is. A Manpowerrel kötött megállapodásnak örültünk, de abban az időben Klaudiával ketten láttunk el minden feladatot, és hamarosan be kellett látnunk, hogy erre nem volt kapacitásunk. Ez a terv nincs érvénytelenítve, de a két éves terveink közt nem szerepel.

A kezdeti nehézségek ellenére hihetetlen érzés volt látni, hogy lassan, de álmaink napról-napra valóságosabbá válnak, hogy képesek vagyunk elérni emberekhez, és hozzá tudunk járulni szakmai fejlődésükhöz, és ezáltal mi is fejlődhetünk úgy emberileg, mint szakmailag. 

Az első képzésünk sikere nagy lendületet adott nekünk, és további motivációt szolgáltatott a folytatáshoz.

Jelen

Lassan három év telt el a cég indításától, és hamarosan három éves lesz a mi közös gyermekünk, a kis Te Szakmád Kft. 

Hozzávetőlegesen 50 államilag elismert szakmai képzést szerveztünk meg ezidáig, és 1500 hallgatót juttattunk el a vizsgáig, ahol résztvevőink 98%-os arányban sikeres vizsgát tettek. Ezek nagy részét online formában valósítottuk meg. Ebbe a folyamatba 2023. augusztusától becsatlakozott kolléganőnk, Kismók Gabriella, aki nagyon fontos feladatokat lát el, felszabadítva nekünk időt, amit a cég fejlesztésére tudunk szánni.

A 14 engedélyeztetett képzésből jelenleg aktívak a következő képzések: pedagógiai asszisztens, gyógypedagógiai asszisztens, dajka, élelmiszer eladó, ruházat eladó, műszaki eladó és üzletvezető.

Most készültünk el további 3 új képzés felépítésével, ezek: az aranykalászos gazda, gumiabroncs-javító és kerékkiegyensúlyozó, valamint az ingatlanközvetítő képzéseink.

Továbbá a cégnek a 2023-as év végén egy második lábat is adtunk, beemeltünk két tréninget is műsorkészletünkbe. Ezek az: önismereti és személyiségfejlesztő és beszédtechnika tréningek. Ezek közül a Beszédtechnika tréning engedélyeztetve van a Pedagógusok Továbbképzési Rendszerében, vagyis a pedagógusok kreditpontot kaphatnak érte.

Mindig nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy képzéseink keretében résztvevőink minőségi tudásban és megfelelő gyakorlati ismeretekben részesüljenek, hiszen hiszünk abban, hogy a jó képzés alapja a szakmai kiválóság és az egyéni fejlődés támogatása. Ezért oktatóink megválasztásánál a szakmai kiválóságon felül kiemelten fontos számunkra, hogy emberileg is velünk hasonló értékeket képviseljenek, hogy résztvevőink a tanulással töltött idejüket a lehető legkellemesebben töltsék és a legminőségibb szolgáltatást kaphassák.

A következő blogposztokban megismerkedhetsz ideológiánkkal, céljainkkal és módszereinkkel, majd velünk és kollégáinkkal, valamint oktatóinkkal.

Tarts velünk legközelebb is!